Laserowa ablacja guzków tarczycy  – co to jest?

echolaer modiliteLaserowa ablacja guza tarczycy to metoda niszczenia guzków przy pomocy promieniowania podczerwonego emitowanego przez laser. Jest on  “wprowadzany” do wnętrza guzka poprzez przezskórne  nakłucie igłą i umieszczenie w niej wiązki emitującej promieniowanie. Wszystko odbywa się pod kontrolą USG w znieczuleniu miejscowym, zatem jest to zabieg mikroinwazyjny, ambulatoryjny, nie wymagający pobytu w szpitalu.  Aktualnie największą popularność i przez to największe doświadczenie zyskał system MODILite, nazywany potocznie echolaserem, gdyż integruje on system leczniczy wykorzystujący laser z systemem diagnostycznym w postaci aparatu USG.

Wskazania do leczenia echolaserem

Do zabiegu kwalifikują się pacjenci z guzkiem, lub kilkoma sąsiadującymi guzkami o charakterze łagodnym. Zabieg jest skuteczny zarówno w przypadku guzków litych (złożonych ze stałej tkanki), jak i lito-płynowych.

Wymagane jest  potwierdzenie  charakteru guzka przy pomocy biopsji,  W przypadku zmian niezłośliwych podejmowanie zabiegu ma sens przy obecności większych guzków tarczycy, wywołujących objawy uciskowe, lub powodujących niekorzystny efekt kosmetyczny. Aktualna technika ma swoje minimalne “pole rażenia”, dlatego przy małych zmianach nie warto jej stosować i niszczyć sąsiedniej zdrowej tkanki tarczycy.

Tuaj warto po raz kolejny dodać, czy małe zmiany, które nie zdiagnozowano jako podejrzane w kierunku procesu złośliwego, w ogóle należy operować. Jeszcze raz podkreślę, że nie, gdyż naraża się pacjenta na  niepotrzebne ryzyko okołooperacyjne i konieczność stałego leczenia hormonami tarczycy.

Echolaser w zmianach złośliwych

Stosowanie metod mikrochirurgicznych w przypadku zmian złośliwych tarczycy jest tematem ożywionych  dyskusji. Aktualne zalecenia Europejskiego Towarzystwa Tyreologicznego dopuszczają tę metodę w leczeniu mikroraka brodawkowego, o ile nie ma innych czynników inwazyjności zmiany i leczony pozostanie pod aktywnym nadzorem.

Zalecenia biorą pod uwagę niewielką inwazyjność i potencjał do wzrostu większości mikroraków brodawkowych. Pomimo groźnej nazwy, spora część tych zmian nie ma charakteru inwazyjnego. Zakłada się, że nawet jak zauważymy objawy wzrostu nowotworu po leczeniu małoinwazyjnym, co zdarza się rzadko (< 10%), możemy przeprowadzić leczenie “klasyczne”,  bez ryzyka dla pacjenta. Takie postępowanie jest szczególnie warte rozważenia u osób z starszym wieku, i/lub z przeciwwskazaniem do zabiegów operacyjnych.

Wskazania do leczenia operacyjnego, leczenia mikrochirurgicznego (laserowa termoablacja, leczenie iniekcjami etanolu) i klasycznego leczenia operacyjnego najlepiej byłoby oprzeć o badanie profilu genetycznego materiału z biopsji tarczycy, o czym więcej w podlinkowanym rozdziale. Mogę zapewnić, że taka metoda oceny biopsji tarczy, a tym samym możliwość celniejszego doboru pacjentów do leczenia małoinwazyjnego, już wkrótce będzie dostępna!

Przebieg zabiegu

Pierwszym etapem jest zaplanowanie zabiegu: ustalenie miejsca wkłucia igły i energii wyemitowanej przez laser. Planowanie odbywa się przy pomocy dedykowanego oprogramowania, co zapewnia zapewnia dużą precyzję i przez to bezpieczeństwo zabiegu.

Na zdjęciu poniżej widzimy strefę przyszłego działania lasera, skoncentrowaną na guzku.

Po miejscowym znieczuleniu skóry wprowadza się do wnętrza guzka igłę  pod kontrolą USG. Dużą pomocą jest użycie dedykowanych prowadnic zespolonych z głowicą USG. Następnie do wnętrza igły  jest wprowadzana wiązka emitująca światło lasera.

W przypadku dużych zmian można wprowadzić dwie takie wiązki równolegle w odstępie centymetrowym. Promieniowanie podczerwone emitowane przez laser jest wydzielane przez około 30 minut, co powoduje zniszczenie tkanek guzka.

Cały zabieg wraz z przygotowaniem pacjenta  zajmuje do 45 minut i nie jest bolesny. Pacjent po zabiegu  z wykorzystaniem echolasera nie jest hospitalizowany, już następnego dnia może wrócić do normalnego  trybu życia.

W ciągu następnych kilkunastu miesięcy po zabiegu wskazane są wizyty kontrolne co 3 – 6  miesięcy z oznaczeniami hormonów tarczycy.

w jaki sposob wykonywany jest zabieg laserowej ablacji guza tarczycy

Efekty  zabiegu

W ciągu kilkunastu tygodni dochodzi do zmniejszenia objętości guzka, zazwyczaj ponad 50%.  Ustępują, lub zmniejszają się wtedy objawy uciskowe, poprawia się estetyka szyi. Ponieważ nie jest usuwana cała tarczyca (bądć też jeden z jej płatów), zazwyczaj nie jest potrzebne leczenie hormonami tarczycy, jak to ma miejsce po klasycznym zabiegu wycięcia tarczycy.

Powikłania  zabiegu

Zabieg ma charakter przezskórnego nakłucia pod kontrolą USG, zatem jest mikroinwazyjny,  bolesność i dyskomfort są minimalne.  Zabieg nie pozostawia żadnych blizn na szyi. Powikłania przy prawidłowej technice wykonywania są rzadkie i jedynie przejściowe.

Jak często i ile razy wykonuje się zabiegi echolaserem?

Zazwyczaj skuteczny jest pojedynczy zabieg. W niektórych przypadkach, gdy efekt nie jest zadawalający,  zabieg można powtórzyć po kilku miesiącach.

Na czym polega przewaga  metody echolasera w porównaniu do innych  technik mikroinwazyjnych?

Skuteczność laserowej ablacji guza tarczycy z wykorzystaniem echolasera jest metodą dobrze przebadaną zarówno w zakresie efektu leczenia, jak i bezpieczeństwa i powikłań.  Szacuje się, że od chwili rozpoczęcia leczenia tą metodą około 4000 pacjentów leczono we Włoszech z 10-letnią obserwacją ( Długoterminowa skuteczność ablacji laserowej prowadzonej za pomocą ultradźwięków dla łagodnych guzków tarczycy. Wyniki trzyletniego, wieloośrodkowego prospektywnego badania losowego – JCEM, lipiec 2014 r)

Gdzie można wykonać zabieg, jak przebiega kwalifikacja, czy ta metoda jest możliwa do zastosowania w moim przypadku ? 

Zabiegi, wykonywane przez mnie osobiście, a także przez prof. Marcina Barczyńskiego, odbywają się  w Szpitalu Na Klinach.  To innowacyjna jednostka, specjalizującej się w nowoczesnych i unikalnych technikach zabiegowych.

Aby zostać zakwalifikowanym do zabiegu, czy szerzej mówiąc, uzyskać informację, czy taki zabieg jest wskazany i możliwy do wykonania, należy po prostu umówić się na wizytę, czy to w poradni Diagnostyka i Terapia, czy w Szpitalu Na Klinach. Bardzo pomocne będzie zgromadzenie dokumentacji, w szczególności wyników biopsji tarczycy.

W razie potrzeby, aby nie tracić niepotrzebnie czasu i nie narażać Pacjentów na stres, wędrówki od przysłowiowego Annasza do Kajfasza, wykonam po prostu biopsję w trakcie wizyty.

Więcej informacji, w tym filmy z wykonanych zabiegów, są dostępne  poniżej i na profilu facebookowym:

16 comments

 • Kasia Kwaśniak

  Witam

  Proszę o informacje czy można wykonać taki zabieg laserem przy Hashimoto?

  Odpowiedz
  • Jacek Belowski

   Oczywiście!

   Odpowiedz
 • Izabela P.

  Szanowny Panie Doktorze,
  niedawno wykonano u mnie dwie operacje – najpierw operację usunięcia jednego z płatów tarczycy, w którym znajdował się guzek (wg biopsji stopień 3, z podejrzeniem 4). Po pierwszej analizie pobranego materiału nie było pewności co do złośliwości guzka, po dodatkowej stwierdzono, że jest to jednak rak z komórek Hurtla (znalezione dwa niewielkie ogniska złośliwe w guzku). Niestety przed operacją usunięcia drugiego płata usg wykazało, że pozostał kilkumilimetrowy fragment płata wcześniej usuniętego: obszar o niejednorodnej echogeniczności, z cechami unaczynnienia w badaniu dopplerowskim. Ze względu na powstałe zrosty lekarz nie usunął tego fragmentu podczas drugiej operacji. Czy jest możliwe usunięcie pozostałego framentu przy użyciu echolasera?
  Pozdrawiam

  Odpowiedz
  • Jacek Belowski

   Niestety nie, w zabiegach onkologicznych jak na razie echolaser nie ma zastosowania.

   Odpowiedz
 • Jadwiga Cuderska

  Witam . Prosze o informację czy taki zabieg jest na NFZ ?

  Odpowiedz
  • Jacek Belowski

   Niestety, nie.

   Odpowiedz
 • Małgorzata

  Czy można zastosować metodę laserową w przypadku dużych guzów , które uciskają tchawicę . Jest to odrost guzów po operacji tarczycy 20 lat temu.
  Guzy nie są złośliwe

  Odpowiedz
  • Jacek Belowski

   Właśnie możliwe trudności techniczne drugiego zabiegu są szczególnym wskazaniem do termoablacji

   Odpowiedz
 • Sławek

  Czy w ten sposób “wypalane” są również duże guzy 65 mm x 65 mm? Rozumiem ze martwy guz po zabiegu zostaje i nie znika nigdy tylko jest tam obecny dalej ale już jako martwy?

  Odpowiedz
  • Jacek Belowski

   Większy guzek wymaga użycia większej ilości wiązek laserowych. Możliwość leczenia wymaga indywidualnej oceny. Guzek zazwyczaj się zmniejsza, ale całkiem nie znika.

   Odpowiedz
 • Grażyna Bober

  Witam,
  Jaki jest kosz takiego zabiegu?

  Odpowiedz
  • Jacek Belowski

   Koszt zabiegu zależy od ilości użytych wiązek laserowych, które “spalają” się w trakcie pracy.

   Odpowiedz
 • Grażyna

  Jaka jest cena takiego zabiegu?

  Odpowiedz
  • Jacek Belowski

   Koszt zabiegu zależy od ilości użytych wiązek laserowych, które “spalają” się w trakcie pracy.

   Odpowiedz
 • Emilia Bomba

  Dzień dobry
  Czy możliwe jest “wypalenie” największego 3centymentrowego guza, gdy w płacie ogółem znajdują się trzy guzy?

  Odpowiedz
  • Jacek Belowski

   “Diabeł tkwi w szczegółach…” Konieczna jest bezpośrednia konsultacja, aby obejrzeć zmiany przy pomocy USG. Opisy i zdjęcia niestety nie wystarczają, gdyż wiele informacji uzyskuje się ruchami głowicą. Pozdrawiam!

   Odpowiedz

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>