O mnie

dr n. med. Jacek Belowski

O mnie

dr n. med. Jacek Belowski

endokrynolog, internista

Wykonuję zabiegi leczenia guzków tarczycy małoinwazyjnymi metodami: laserowej termoablacji (EchoLaser) i przezskórnego leczenia etanolem.

Udzielam porad w zakresie endokrynologii, czyli chorób tarczycy, przysadki mózgowej, nadnerczy, zaburzeń gospodarki wapniowo-fosforanowej, zaburzeń metabolicznych, zaburzeń czynności hormonalnej gruczołów płciowych żeńskich i męskich.

Zabiegi oraz badania USG tarczycy oraz biopsji cienkoigłowej celowanej tarczycy (BACC) są wykonywane przy pomocy technik wspomagających, jak elastografia, oraz wizualizacja igły biopsyjnej.

Zdjęcia i wyniki badań są archiwizowane w formie cyfrowej przy pomocy systemu PASC/DICOM, co umożliwia ich porównanie na ekranie monitora, co eliminuje niejednoznaczność w ocenie badania.

Jestem również współautorem publikacji książkowej komentującej pseudomedyczne mity i szarlatańskie metody, autorem szeregu artykułów prasowych popularyzujących wiedzę medyczną. Prowadzę internetowy Poradnik dla Pacjentów.

Zapraszam do gabinetu!

Informacje

O serwisie i endokrynologii

Serwis ten stworzyłem głównie z myślą o moich pacjentach. W trakcie wizyty lekarskiej nie zawsze jest bowiem czas, aby wszystko wytłumaczyć, niektóre pytania i odpowiedzi nasuwają się po jej zakończeniu, a niekiedy dochodzi do błędnego zrozumienia przekazywanych wiadomości. Dlatego zrodził się pomysł, aby umożliwić pacjentom spokojne zaznajomienie się z interesującymi ich zagadnieniami i zadanie pytania w razie wątpliwości.

Endokrynologia to dział medycyny tradycyjnie zajmujący się chorobami gruczołów dokrewnych (wydzielających hormony) oraz zaburzeniami hormonalnymi. Czym są owe hormony? To substancje wydzielane do układu krążenia, których zadaniem jest przekazywanie informacji, a w następstwie regulowanie czynności życiowych organizmu.

Obecnie wiadomo, że prawie wszystkie narządy i tkanki wydzielają hormony. Niekiedy trudno jest ustalić granicę między hormonami rozumianymi w tradycyjny sposób (czyli wydzielanymi do krwi) a substancjami parakrynnymi (wydzielanymi miejscowo, nieprzedostającymi się do układu krążenia) czy neuroprzekaźnikami - służącymi komunikacji komórek układu nerwowego. Endokrynologia zazębia się zatem z innymi działami medycyny, na przykład zajmującym się chorobami narządów wewnętrznych (zwanym potocznie interną).

Tymi właśnie działami medycyny - endokrynologią i, szerzej, medycyną wewnętrzną - zajmuję się zawodowo. W serwisie tym przedstawiono najczęstsze problemy endokrynologiczne.