
Innowacyjne leczenie choroby Gravesa – nabór do programu!
Rozpoznanie choroby Gravesa nie jest dobrą wiadomością. To choroba autoimmunologiczna, związana z obecnością przeciwciał przeciwko receptorowi TSH (TRAb). Najczęściej prowadzi do powiększenia tarczycy i jej nadczynności, a u części pacjentów także do orbitopatii tarczycowej (wytrzeszcz gałek ocznych i inne objawy). Dotychczas podstawowym problemem był brak leczenia przyczynowego. Stosujemy leczenie objawowe tyreostatykami i czekamy na samoistne ustąpienie choroby.
Co jednak, gdy choroba nie ustępuje? Tarczyca może się powiększać, orbitopatia może się nasilać, czasem konieczne są duże dawki steroidów, a ostatecznie nawet usunięcie tarczycy — które nie zawsze prowadzi do ustąpienia objawów ocznych.
Trwają badania nad lekiem, który może być pierwszym leczeniem przyczynowym choroby Gravesa. Jest to cząsteczka o roboczej nazwie IMVT-1204, skierowana przeciwko receptorowi przeciwciał nazwanemu FcRn. Wstępne wyniki są bardzo zachęcające. Aktualnie prowadzony jest wieloośrodkowy, światowy program kliniczny, w tym również w KRAKOWIE.
Co zyskuje Pacjent?
- bezpłatną, specjalistyczną opiekę przez 2 lata
- bezpłatne badania
- leczenie w ramach programu klinicznego
Kto może zostać zakwalifikowany? Pacjenci, u których choroba nie ustępuje, tj.:
- TSH < 0,1
- podwyższony poziom TRAb
- leczenie ≥ 3 miesięcy i dawka Thyrozolu/Metizolu ≥ 20 mg lub leczenie ≥ 6 miesięcy i dawka ≥ 10 mg
Jak się zgłosić? Wystarczy zarejestrować się i zgłosić do mojego gabinetu w przychodni przy ul. Rogozińskiego 6/U6



