Niewesołe informacje nadchodzą z “frontu walki” z NFZ. O planowanych reformach – patrz na stronie Leczenie w NFZ

Ponoć reformy te są dziełem (byłego) Prezesa Sośnierza – osoby znanej z działań absolutnie sprzecznym ze zdrowym rozsądkiem. Przypomnę inne znane pomysły tej osoby:

– Recepty z “meszkiem” (takim specjalnym sposobem zabezpieczenia) – nie wiadomo po co to było, gdyż fałszowanie recept jest sprawą całkowicie marginalną. Obecnie NFZ wycofał sie nawet z monopolu na drukowanie recept i każdy może je sobie sam drukować. Ciekawe co Prezes teraz powie o “meszku”

-System informatyzacji i kart magnetycznych w Śląskiej Kasie Chorych – ponieważ Śląska Kasa nie działała na Księżycu tylko na Śląsku, który ma swoje granice i pacjentów leczących się w różnych miejscowościach – jak można ocenić system działający bez żadnej łączności i porozumienia z sąsiednimi regionami. Poza tym czy jesteśmy tak bogatym krajem, aby wydawać pieniądze na czytniki kart a nie na leki? Czy wygoda urzędu (bo taki był sens tego systemu) warta jest tej ceny? Ten serwis jest dowodem, ze jestem fanem komputeryzacji, ale nie bezmyślności, do czego sprowadzał się pomysł ze śląsko-księżycowymi kartami.

Nie przeszkodziło to oczywiście w mianowaniu tejże osoby Prezesem NFZ. Środki masowego przekazu przedstawiały Go jako wyjątkowego zdolnego menadżera. Ciekawe jak zachowa się nowy Prezes – jak dotąd nowa władza miała tendencje do uznawania za swoje wszystkich pomysłów starej władzy byle tylko nie stracić monopolu na rozdzielanie pieniędzy ze składek zdrowotnych. Tak np. było z rządem Premiera Profesora Buzka, który wdrożył reformę służby zdrowia wg monopolistycznej koncepcji poprzedniej ekipy. Zmiana tonu z krytyki na poparcie odbyła się nieomal w jednym zdaniu jak w 1984 Orwella.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>