Wynik badania cytologicznego biopsji tarczycy:

Badanie cytologiczne materiału z biopsji to dość trudne wyzwanie dla lekarza-patologa, gdyż otrzymuje pojedyncze komórki i grupy komórek a nie całą tkankę. Stąd ograniczenia tej metody i pewien odsetek wyników niediasgnostycznych. Poniżej wypisałem i pogrupowałem najczęstsze wnioski i szukane frazy z wyniku badania cytologicznego.

Zmiany guzkowe łagodne: rozrost guzkowy, guzek rozrostowy, guzek hiperplastyczny, guzek koloidowy, struma nodosa

Zmiany guzkowe “podejrzane” – guzek pęcherzykowy, zmiana pęcherzykowa, gruczolak pęcherzykowy, nowotwór pęcherzykowy, adenoma foliculare, guzek onkocytarny, guzek oksyfilny, guzek z komórek Hurtle`a, atypia o nieokreślonym charakterze (AUS).

W przypadku takich opisów biopsja nie da odpowiedzi na pytanie, czy są to zmiany łagodne czy nie. Statystyki wykazują, że kilkanaście procent tych zmian ma charakter złośliwy. Zazwyczaj profilaktycznie operuje się takie zmiany, w pewnych przypadkach mamy jednak prawo wstrzymać się z operacją (w angielskich kieszonkowych podręcznikach dla lekarzy w tym miejscu jest napisane expert help i to jest dobra rada Szanowny Czytelniku).

Zmiany guzkowe złośliwe: rak brodawkowaty (papillare) rak rdzeniasty (medullare) rak anaplastyczny, cellulae carcinomatosae

Zmiany zapalne: przewlekłe limfocytowe zapalenie tarczycy, podostre zapalenie tarczycy

Inne: część wyników opisuje tylko pobrane komórki i inne składniki tkanki: komórki tarczycy ( tyreocyty), komórki układu odpornościowego (chłonnego – limfocyty), koloid. Czasami badanie cytologiczne nie jest rozstrzygające, część wyników pozwala tylko zakreślić krąg poszukiwań – tutaj konieczna jest konfrontacja z innymi badaniami i na prawdę expert help

Największym problemem są zmiany określone w badaniu cytologicznym jako pęcherzykowe – prace naukowe i zalecenia międzynarodowych towarzystw eksperckich ostrzegają, że 15 do 50% tych zmian może mieć charakter złośliwy. Być może w naszym kraju, wśród pacjentów zgłaszających się do “endokrynologa pierwszego kontaktu” sytuacja jest odmienna.

Dokąd sięgam pamięcią, przypadki potwierdzenia zmian złośliwych są wyjątkowe, natomiast wśród moich pacjentów znajduje się sporo osób z powikłaniami po zbyt radykalnych zabiegach. Stąd ostrożne podejście do radykalności zabiegu, czemu dałem wyraz w artykule o leczeniu raka tarczycy. Ale (parafrazując wypowiedź lekarza z filmu Max Manus) w końcu co ja tam mogę wiedzieć, przecież jestem lekarzem tylko 27 lat.