Struktura anatomiczna: Tarczyca

Na czym polegają choroby tarczycy:

  • Na nadmiernej lub niedostatecznej produkcji hormonów – mówimy wtedy o nadczynności lub niedoczynności tarczycy
  • Na powiększeniu tarczycy – co nazywamy "Wole" (tylko liczba mnoga) - puryści językowi dyskutują, czy liczba pojedyncza - "wól" jest prawidłowa czy nie, w każdym razie nie brzmi to ładnie. Z braku alternatywy używa się na natomiast liczny pojedynczej w dopełniaczu; "Pacjent leczony z powodu wola"
  • Na obecności tzw. guzków (guzów) tarczycy (wole guzkowe, guzowate) – kiedy tarczyca nie jest zbudowana z prawidłowej tkanki, lecz są w niej obszary tkanki nieprawidłowej - wyczuwalne w badaniu dotykiem. Nieprawidłowe struktury widoczne w USG nazyamy zmianami (strefami) ogniskowymi. Nieprawidłowa tkanka może mieć charakter łagodny (najczęściej) rzadziej złośliwy.
  • Na zapaleniach tarczycy

Wszystkie te zmiany mogą ze sobą współistnieć lub nie - zatem mamy do czynienia z 4 stanami chorobowymi, każdy z opcją tak/nie czyli 2^4 = 16 typowych kombinacji (Składam podziękowanie P.Prof. Lis dzięki której jeszcze pamiętam coś niecoś z matematyki z Liceum i kol. GK za korektę).

Dodatkowych wyjaśnień wymaga sprawa powiększenia tarczycy: (należałoby powiedzieć woli? wolów? też głupio brzmi, dlatego rezygnujemy z puryzmu językowego i powiemy wola)

  • może być zbudowana z guzków (guzów) - określamy taki stan jako wole guzkowe (guzowe, guzowate)
  • tarczyca powiększona bez guzków - wole miąższowe
  • tarczyca powiekszona ale zbudowana z prawidłowej tkanki - wole proste
  • tarczyca, która sięga do klatki piersiowej - poniżej mostka - wole zamostkowe (wewnątrzpiersiowe)

Nieprawidłowości tarczycy są dość częste - np guzki czy zmiany ogniskowe w USG stwierdza się u 50-60 % kobiet w Polsce, zapalena tarczycy u ok 10 % osób w wieku powyzej 70. Inną sprawą jest znaczenie tych nieprawidłowości - czy wszystkie podnosić do miana choroby, mówić pacjentowi, ze jest chory - oczywiście nie! Większość tych nieprawidłowości nie ma znaczenia, wykrywane jest przypadkowo, nie daje żadnych objawów, niesłusznie jest wiązane z dolegliwościami typu:

Czy to znaczy, że wszelkie nieprawidłowości tarczycy, lub też powyższe objawy należy lekceważyć? Też nie - na szczęście mamy łatwo dostepne ( w tej chwili) badania, dzięki którym możemy ocenić co jest groźne a co nie i czy dolegliwości mogą mieć związek z choroba tarczycy, czy nie. Jeszcze raz pokreślam konieczność oparcia się na tzw. badaniach obiektywnych, bo jak to mówią - "na oko to chłop w szpitalu umarł"

Dalej->