Serwis ten jest przeznaczony dla moich Pacjentów. W trakcie wizyty u lekarza nie zawsze jest czas wszystko powiedzieć, niektóre pytania i odpowiedzi nasuwają się później, czasami można cos nie zrozumieć, stąd pomysł, aby spokojnie o wszystkim poczytać i w przypadku wątpliwości zadać pytanie.

Endokrynologia to dział medycyny zajmujący się tradycyjnie chorobami gruczołów dokrewnych (wydzielających hormony) oraz zaburzeniami hormonalnymi. Czym są owe hormony? To substancje wydzielane do układu krążenia, których zadaniem  jest przekazywanie informacji i przez to regulacja czynności życiowych organizmu.

Obecnie wiemy, iż trudno znaleźć narząd czy tkankę, która hormonów nie wydziela. Niekiedy trudna jest do zdefiniowania granica  pomiędzy hormonami w tradycyjnym, dokrewnym  pojęciu a substancjami parakrynnymi (wydzielanymi miejscowo), które nie przedostają się do układu krażenia a także  neuroprzekaźnikami - pełniącymi rolę w komunikacji komórek układu nerwowego. Endokrynologia zazębia się zatem z innymi działami medycyny, jest częścią interny (medycyny wewnętrznej)  - działu medycyny zajmującej się schorzeniami narządów wewnętrznych. Najczęstsze problemy endokrynologiczne zostały przedstawione w moim serwisie.

Tymi właśnie działami medycyny - endokrynologią i szerzej medycyną wewnętrzną zajmuję się zawodowo. Celem stworzenia portalu jest chęć współpracy z pacjentami poprzez edukację. Nierzadko dochodzi do sytuacji, w której decyzja o dalszym postępowaniu nie jest prosta i jednoznaczna, kilka alternatywnych rozwiązań ma tyle samo za i przeciw. Jedynym wyjściem jest wtedy przedstawienie możliwych rozwiązań, ich wad i zalet, a następnie podjęcie decyzji wspólnie z pacjentem, zgodnie z jego indywidualnymi preferencjami.

Pragnę także sprostować wiele nieprawdziwych opinii i uproszczonych sądów dostępnych na forach dyskusyjnych w sieci. Internet rzeczywiście czesto pełni funkcje "globalnego śmietnika" i jak czytam niektóre wypowiedzi...

Jest to wszystko robione w wolnych chwilach (oj mało ich) w sprawach informatyki jestem amatorem, dlatego przepraszam za wszystkie błędy. Stylistyczne i informatyczne są oczywiście mimowolne. Jeżeli chodzi o wiadomości fachowe - pragnąc aby były zwięzłe i zrozumiale musiałem pominąć rzadziej występujące choroby i dokonać wielu uproszczeń.

Serwis ten nie służy oczywiście jako podręcznik do samodzielnego leczenia! Do tego wiadomości w nim zawarte są zupełnie niewystarczające! Pominięto wiele rzadszych, ale mimo wszystko zdarzających się problemów!

Błędem jest też "leczenie przez internet" - tylko na podstawie informacji przekazanych pisemnie przez pacjenta. Przecież nie można go zbadać! Nie można zadać szczegółowych pytań! Lekarz badając pacjenta może dowiedzieć się czegoś, z czego pacjent nie zdaje sobie sprawy!

Wyjaśnić, uspokoić, przekonać, rozszerzyć wiadomości przez internet można, leczyć nie!


Jak powstał portal?