Ginekomastia - czyli powiększenie piersi u mężczyzn

To dość częsta rzecz, kanony męskości i męskiej urody stoją w sprzeczności z tym zjawiskiem, dlatego postaram się wyjaśnić problem i coś poradzić. Przede wszystkim należy zacząć od pojęcia normy - otóż niewielka ilość tkanki gruczołowej gruczołu piersiowego, bez poszerzenia otoczki (alveola) gruczołu piersiowego, bez przebarwienia tejże otoczki i wyniesienia jej ponad powierzchnię skóry - nie jest zaburzeniem.

Z ginekomastią wymagającą porady lekarza mamy do czynienia właśnie przy zwiększonej ilości tkanki gruczołowej gruczołu piersiowego. Co jest zwiększoną ilością a co nie - rzecz subiektywna i najlepiej oceni to lekarz, czasami przy pomocy badania USG - mężczyźni rzadko są obiektywni wobec cech swojej męskości. Często też ginekomastia jest mylona ze steatomastią, czyli gromadzeniem się tkanki tłuszczowej w okolicach piersi, co wynika po prostu z otyłości.

Groźnym zjawiskiem może być pomylenie ginekomastii z guzkiem piersi, który przecież u mężczyzn też może się zdarzyć i też może mieć podłoże nowotworowe. Na pewno cechami ginekomastii są objawy, o których powyżej - a więc poszerzenie otoczki, przebarwienie jej na brązowo, wyniesienie ponad poziom skóry, wydzielina. Niekiedy powiększenie piersi jest niesymetryczne, niekiedy dołącza się ból piersi.

Przyczyny

Jest ich mnóstwo. Przerost piersi najogólniej rzecz ujmując wywołują substancje naturalne i sztuczne o działaniu estrogennym (takim jak hormony żeńskie) oraz jeden z hormonów przysadki - prolaktyna. Ponieważ hormony męskie - androgeny mogą być przekształcane w hormony żeńskie i obie grupy hormonów istnieją w organizmie (w odpowiedniej proporcji) - często trudno rozwikłać ten mętlik. Podstawą jest szczerość, albowiem najczęstszą usuwalną przyczyną ginekomastii są:

 • Leki - czyli androgeny stosowane w celach dopingowych (przekształcają się w organizmie w etrogeny), leki o działaniu estrogennym , leki hamujące synezę/działanie androgenów (zmieniają równowagę w organizmie na rzecz estrogenów) stosowane na przykład w chorobach prostaty i w wielu innych chorobach, że zaznaczę jeszcze Spironol/Aldacton - lek moczopędny.
 • Piwo i inne składniki pokarmowe o działaniu estrogennym. Wrażliwość na te substancje oczywiście jest różna - najlepszą radą jest przerzucenie się na wino - jedyny napój alkoholowy,co do którego prozdrowotnego działania istnieją dane medyczne, statystyczne i biblijne. Mówimy oczywiście o lampce a nie upojeniu alkoholowym, które zawsze jest szkodliwe.
 • Marskość wątroby, niedoczynność tarczycy i cała grupa innych ciężkich chorób, gdzie występuje wzmożona synteza estrogenów niezależnie od układu hormonalnego.
 • -Niedobór hormonów męskich; czyli hipogonadyzm lub andropauza -powoduje przesunięcie równowagi na korzyść hormonów żeńskich.
 • Hiperprolaktynemia - (nadmierne wydzielanie prolaktyny - hormonu przysadki) - setki przyczyn tego stanu omówiono w odpowiednim rozdziale
 • Nadmiar hormonów żeńskich (estrogenów) czy też męskich (przekształcą się w estrogeny) wynikły z guzów jąder czy innych chorób nowotworowych

Powyższe przyczyny - odwracalne (przynajmniej teoretycznie) posegregowano w zależności od częstości występowania Do tego dochodzi częsty rodzaj ginekomastii - a mianowicie ginekomastia o niejasnych przyczynach:

 • ginekomastia okresu dojrzewania (najczęściej ustępująca samoistnie)
 • ginekomastia o niejasnej przyczynie w okresie dorosłym (tzw. idiopatyczna) - nic sensownego o niej nie potrafimy powiedzieć z wyjątkiem tego, iż zazwyczaj nie ustępuje i jest to jeden z najpowszechniej spotykanych rodzajów ginekomastii

Postępowanie w ginekomastii :

Jak widać - robi się niezły mętlik, ponieważ najczęściej przyczyna ginekomastii nie jest znana, albo wynika z przyjmowanych substancji, których mogą być setki. Jeżeli rzeczywiście pojawia się ginekomastia - niezbędna jest konsultacja lekarza, który opanuje problem:

 • stwierdzi, czy rzeczywiście masz ginekomastię Drogi Pacjencie i warto dalej prowadzić dociekania, w razie potrzeby ustali to przy pomocy USG.
 • zainteresuje się chorobami i lekami jakie zażywasz, ustali co może wpływać na Twoje problemy, ustali możliwość zmiany leczenia czy też stwierdzi konieczność stosowania dotychczasowych leków, nie bacząc na  ginekomastię.
 • jeżeli przyczyna nie jest oczywista - wykona badania hormonalne - poziom testosteronu, prolaktyny i TSH (w kierunku niedoczynności tarczycy), ew. estradiolu (żeńskiego hormonu płciowego) czy też jeszcze innych badań hormonalnych w kierunku chorób jąder.

Leczenie ginekomastii:

Oczywiście najlepszym leczeniem jest wyeliminowanie przyczyny, jeżeli takową znaleźliśmy. Zaprzestajemy przyjmowania substancji prowadzących do ginekomastii, leczymy choroby wywołujące ginekomastię, w przypadku jego braku - podajemy tak miły męskiemu sercu testosteron.

Co jednak zrobić, gdy przyczyna nie jest znana, lub znana ale nieusuwalna (na przykład leki w chorobach prostaty)? Pozostaje zabieg operacyjny. Obecnie efekt kosmetyczny zabiegów operacyjnych zazwyczaj jest zadowalający.

Ginekomastia a otyłość

W otyłości często mamy do czynienia z (pozorną?) ginekomastią. Zazwyczaj częściowo to wynik pozornej ginekomastii czyli steatomastii - gromadzenia się tkanki tłuszczowej w okolicy piersi, częściowo rzeczywistej ginekomastii, gdyż tkanka tłuszczowa jest miejscem, gdzie dokonuje się przemiana hormonów męskich w żeńskie. Jaka jest rada?  Sam wiesz, Drogi Czytelniku...